Search Results

  Blog Posts (6)
  • ואם אני אינני אני...אז מי אני בכלל ? (חלק ראשון)

   בהופעה שלי "ברוך שעשני אישה" אני תמיד מספרת שידעתי מה ארצה להיות כשאהיה גדולה מגיל 4. זוכרת כל פעם שחלמתי לשחק כילדה, להתחפש כילדה. זוכרת את הפעם בה החליטו לחפש אותי לקאובוי, ציירו על פניי זיפים, הייתי כה עצובה. זוכרת את המשחקים עם השכנה, כמה אהבתי לגלם את התינוקת שלה, לשחק בבובות שלה. ואז הגיעה הפעם הראשונה בה אני והגורל נפגשנו. ינואר 1980. גשם זלעפות בחוץ ואני ילד בן 6 בתחפושת, חוזרת מחוג קראטה. חוצה את מעבר החצייה ו.... חושך. שלושה ימים שכבתי מחוסרת הכרה במצב קשה בבית החולים. שבר פתוח ברגל וסדק בגולגולת. רק אחרי זמן רב אשמע שהפרעתי לאוטובוס במעבר חציה והוא פשוט טיפס עלי. זמן רב שכבתי בבית החולים, מגובסת בגבס ספייקה מכפות רגליי ועד לחזה, עטופה בבני משפחה. חודשים של טיפולים כואבים וייסורי כאב והחלמה, ניתוחים, אמבטיות בטאדין, ולילות בלי שינה. זוכרת עד היום את הרגע בו הסירו את הגבס מרגליי, את הרגע בו ראיתי את הצלקות המכוערות שעיטרו אותן, זוכרת את הקביים שהתאימו לי, מעין מקל הליכה קטן עם מספר רגליים תומכות, את הפעם הראשונה בה חזרתי לבית הספר עם המקל - את הפעם הראשונה בה חוויתי את הפחד הגדול שילווה אותי כל חיי - להיות שונה.

  • מסע חיי - מתחילים מהסוף

   19.5.18, סינמטק תל אביב, הקרנת בכורה לסרט משפחה בטרנס. הסרט מסתיים ואנחנו מתבקשים לעלות לבמה. אני קמה, פונה לשמאל ואחרי כאפרוחים אחרי אמא אווזה פונות גם בנותיי, גילי קמה אף היא ופונה ימינה, אני שמה לב שהאפרוח הרגיש שלנו ירדן פונה אף הוא לאותו כיוון ומשדר לקהל אמא לא לבד – אני מלווה אותה. אנחנו עולים לבמה, מנשקים את במאי הסרט אופיר טריינין ואת הצוות שלו ונעמדים אל מול הקהל. שנים של הרצאות וכנסים מול קהל רב, שנתיים שלמות של הופעה עם מסע חיי "ברוך שעשני אישה" לא הכינו אותי לרמת התרגשות שכזו, הלב מאיים להתפוצץ. אם לא די בכך, כאילו בסימן מוסכם מראש מחליטים 500 אנשים בקהל להעצים את אהבתם אלינו ואל הסרט שראו, נעמדים ומוחאים כפיים. אני מביטה אל האפרוחים שלנו, הם כל כך נבוכים, כל כך מתרגשים, מגיע להם שיעריכו אותם, שיפרגנו להם. הם כל כך גיבורים שאין להם מושג על מה המהומה, מבחינתם הם עשו את מה שכולם היו אמורים לעשות, לקבל ולאהוב בלי תנאי את ההורה שלהם. ולמרות זאת הם בהלם, אף אחד לא הכין אותנו למעמד עוצמתי שכזה. אני מביטה אל הקהל, סורקת את השורות הראשונות מנסה לאתר את שירלי אשתי בקהל, מי חשב לפני שלוש שנים בסצינה הראשונה שצולמה שכשאעלה לבמה בהקרנת הבכורה של הסרט אשתי תשב בקהל וזו שתעמוד לצידי תהיה אם ילדיי ולא אשתי. מי חשב שסיפור האהבה ששמו אף היה זוגיות לנצח, יסתיים בסוף שכזה, בפרידה, בהתחלות חדשות – משפחה בטרנס. כל כך הרבה מחשבות רצות לי בראש, אני משחזרת 3 שנים של תהליכים שלעיתים נדמה היה שלעולם לא יסתיימו, נזכרת בצמתים הראשיות במסע חיי, בתאונת הדרכים הקשה שעברתי בגיל 6, במעבר כילדה לקרית ביאליק, בגירושים של הוריי, בהתאהבות בגילי, בפציעה בצבא ובשיקום הארוך לצידה, בלידות של ארבעת ילדיי, בקריסה הכלכלית שחווינו, ביציאה שלי מהארון, בתהליך הקשה שעברנו בבית, בניתוח ששינה את חיי מהקצה לקצה, בחידוש הנדרים עם גילי, ביום בו הודיעה לי שהיא לא אוהבת אותי יותר - היום בו הבנתי שאיבדתי את האחת וביום בו גיליתי שמצאתי את האחת, ביום בו הבנתי שזו הייתה האחת שלו ואילו זו היא האחת שלה. ביום בו השלמתי לחלוטין עם הנשיות שלי אל מול הגבריות שלי, ביום בו הבנתי שהעוצמה האמיתית שלי כאשה היא השילוב בין השניים. ברוך שעשני אישה – זהו מסע חיי.

  • בשם האהבה

   אני לא הומו. אני מאוהבת. אני נמשכת מינית. אני כל כך מקנאה בו בחבר שלי. והוא ? הוא משחק בה, מנצל אותה, מנצל את האהבה הבוסרית שלה אליו, את התלות שלה בתשומת הלב שלו. דואג לספר לי כל פרט מהמפגשים שלהם, לדווח על כל התקדמות ואני כבר לא יודעת אם הוא יודע שאני מאוהבת ומטפח את מנגנון האגו הגברי שלו, או שהוא סתם נהנה לספר לי על מעלליו וכיבושיו בשם אותו מנגנון. אני מנסה לשכנע אותה להפסיק להיפגש עמו. מנסה לעשות זאת בשם הידידות ביננו תוך שאני מסתירה את כל מה שאני יודעת, את שברון הלב שלי מכל דיווח שלו והיא בשלה. היא מאוהבת. היא ממש מכושפת. מתמסרת לו כל פעם יותר בפגישותיהם הסודיות בקליניקה של אמו הפסיכולוגית, רחוקים מכל עין משגיחה שכן הם עצמם ילדים שחוטאים לגופם כל אחד ממניעיו הוא. היום הגורלי הגיע. הוא מספר לי שהיום יסיים את המערכה לכיבוש ליבה, נכון יותר לכיבוש גופה של אהובתי. אני יוצאת מדעתי. היא שלי. אתה מנצל אותה, אני יודעת ששנייה אחרי, לא תזרוק לעברה מבט יותר. אני יודעת שאתה מתכוון לשבור לה את הלב, לרסק לה את הנשמה. אני ערוכה לאסוף את השברים, אך רסיסי ליבה ולאחותם אך כל כך רוצה למזער את הנזק. בהארה של רגע אני מחליטה לפרוט על המנגנון המרכזי במוחו – האגו. מה משמח יותר גברבר צעיר מלהרשים את חבריו בביצועיו ? אני מציעה לו הצעה שהוא לא יכול לסרב לה. תן לי להיות שם, בפינה נסתרת, לצפות בכובש הדגול מסמן עוד וי בטבלת הכיבושים. כצפוי הוא לא מצליח לסרב. הערב יורד על קרית ביאליק, הקליניקה סיימה את יום עבודתה והיא מוכנה למשמרת שניה, המשמרת שלו. הכל ערוך, אני בפינה שלי, דפיקות בדלת. הוא ניגש לדלת הקליניקה ופותח אותה, היא עומדת שם, קורנת. לבושה בחולצה ירוקה וג'ינס קצרים, שיערה אסוף לשתי צמות והיא מחייכת חיוך נאיבי. אין לה מושג מה עתיד להתרחש בדקות הקרובות. תוך שתי דקות בדיוק הם זו בזרועות זה וזה בזרועות זו, מתקדמים במהירות שאפילו הוא עצמו לא ציפה לה. מה אני עושה ? איך אני עוצרת את המפגש הזה מהתדרדרות לתהום ? איך אני מצילה את אהובתי משיניו ולפיתתו ? האם לצאת מהארון ??? לצאת ממחבואי, לחשוף עצמי, לסכן את החברות שלי עמו ואת העתיד שלי איתה ? כמה כבר קשה לצאת מהארון ? בהבזק של רגע אני מקבלת החלטה, יוצאת החוצה וטורקת את הדלת, לא משאירה שום מקום לספקות – אני כאן. הלם מוחלט. היא אוספת את בגדיה, מתלבשת במהירות ורצה לעבר הכניסה, אני מביטה בו היישר לתוך עיניו, ניצחתי עוד מערכה בקרב על אהבתי. אני רצה אחריה אך היא מהירה ממני ונעלמת בחסות המבוכה. אני מנסה לאזור אומץ לפנות אליה שוב. מביטה בה בכיתה, בכל שיעור, בכל שעה. היא מביטה חזרה, מבוישת. אנו מסתירות סוד. הסוד שלנו. והוא יחיה איתנו לנצח. נזכר בו לא מעט בשנים שיבואו, באירועים שונים, נתמודד עימו שוב ושוב. ערב ל"ג בעומר. חודשיים שאני מכרכרת סביבה, באה אליה, מצחיקה אותה. כל כך אהבתי להצחיק אותה. היה לה צחוק ששבה את ליבי. חשף שתי גומות וערימה של נמשים כתומים שנראה שהתמסרו לחלוטין לחיוכה. הרגשתי שאני לא מצליחה לעצור את עצמי, שזה כעת או לעולם לא, הרגשה שארגיש עוד פעם אחת בלבד ממש מולה בעוד 25 שנים מאותו ערב, מאותו ספסל. גילי, אני אוהבת אותך. אני רוצה שתהי חברה שלי, בת הזוג שלי. אני מבטיחה להצחיק אותך כל החיים. לשמור עליך. להיות שלך. נאמנה לך לנצח. היא לא ענתה לי. לפתע חשתי את ידה לופתת את ידי בחום ומזמינה אותי להתקרב אליה. שעתיים ישבנו על הספסל שמול ביתה, אוחזות ידיים ומביטות אחת בשנייה.

  View All
  Pages (38)
  • ברוך שעשני אישה | עמית צוק

   עמית צוק - ברוך שעשני אישה עמית צוק שמי עמית צוק, אישה טרנסקסואלית ואני חולקת עמכם סיפור חיים לא שיגרתי מלא באתגרים, צחוק ובכי, כאב ואהבה. אני אם ל 4 ילדים ביולוגיים יובל, ירדן, אגם ופלג. חייתי יחד עם גלית אשתי כבעל ואשה מגיל 15. יחד עברנו את תקופת הנערות הקשה שלי, את הפציעה הקשה שלי בצבא ואת תהליך הקמת המשפחה שלנו. לפני מספר שנים היה לי האומץ לצאת מהארון בפני גלית אשתי כאשה טרנסקסואלית וגלית באופן חריג החליטה ללוות אותי ולשמור על הזוגיות שלנו לאורך כל התהליך יחד עם ילדינו תוך התמודדות משותפת ואתגרים רבים. חציתי את ארץ ישראל והרציתי בכל הארץ, הרצאות הסברה בנושא מגדר, זוגיות, קבלת האחר, וריאציות משפחתיות ועוד. הרציתי בחברות הייטק, קופות חולים, בתי חולים, בשב"ס, ביטוח לאומי, בנקים, עשרות ישובים, ארגונים וחוגי בית. ערכתי הרצאות הסברה בישובים וקיבוצים רבים, הרצאות לארגונים וחברות, בתי ספר, מדריכי נוער, חוגי בית רבים ועוד. פגשתי אלפי נערים מתיכונים, חטיבות ביניים, תנועות הנוער, מתנועת הקיבוצים, מהמושבים, חניכי ורכזי איגי. במהלך התהליך שעברתי יחד עם משפחתי, הפיקה יס דוקו במשך שנתיים וחצי סרט על חיי בשם משפחה בטרנס ​ וההרצאה מלווה כל תחנה בסרט. הסרט המלווה את סיפור חיי, זכה בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים דוק אביב. ברוך שעשני אישה משפחה בטרנס בנוסף נכתב הספר " ", הספר מביא את סיפור חיינו האמיתי בו למדנו כי המציאות עולה על כל דמיון. הספר חושף את הרגעים הקשים והמורכבים ביותר בחיי בחיי גלית ובחיי ארבעת ילדינו. הספר מלווה את הסרט הדוקומנטרי שהסריטה יס דוקו "אהבה בטרנס" שיוצג בפסטיבלים ברחבי הארץ ובעולם. כיום, מעבר לספרים ולהרצאות שאני עושה, אני - שמלווה דרך לא פשוטה בה בני הזוג מתמודדים עם קשיי היומיום של משפחה הטרוסקסואלית ובמקביל עם קשיים הקשורים לניהול משפחה חד מינית. בסוף הדרך כולנו מחפשים את האושר והדרך היחידה לעשות זאת היא: לעשות מהלימון לימונדה! אהבה בטרנס מייעצת לזוגות חד מיניים ייעוץ זוגי הזמינו גם אתם את ההופעה ברוך שעשני אישה יישוב ארגון חוג בית חברה שלח אחד או יותר מהשדות לא מולאו כראוי. אנא נסו שוב. תוכלו ליצור עימי קשר בנייד: 052-7975500

  • עמית צוק | ברוך שעשני אישה

   הרצאות לחוגי בית בכזה חוג בית עוד לא הייתם. ההרצאה הכי מרגשת, הכי מצחיקה, הכי מעצימה ומחזקת שתחוו. הסיפור שהפך לסרט שזכה בדוק אביב 2018 והיה מועמד לאוסקר וכיום מככב בעשרות פסטיבלים בארץ ובעולם. מחפשים הרצאה לחוג בית מנצח ? אין טוב יותר מלקרוא תגובות של אנשים שחוו. << תגובות הקהל הרצאות לחברות מחפשים הרצאות לחברה ? הרצאות לארגון ? הרצאות לכנס ? מחפשים להעצים את העובדים שלכם ? להוכיח להם שניתן להתגבר על כל אתגר ? כל מכשול ? אתם בחברה טובה: סאפ, ביטוח לאומי, השב"ס, בנקים, אוניברסיטאות, רשות החשמל, רשות המים, קופ"ח כללית, רמב"ם ועוד עשרות ארגונים ומוסדות ממשלתיים כבר ראו את ברוך שעשני אישה ומה טוב יותר מלקרוא תגובות של אנשים שחוו ? << תגובות הקהל הרצאות ליישובים רכזי תרבות ביישוב שלכם ? מתכננים אירוע ליישוב ? מארגנים כנס ? שלוש שנים אני חורשת את המדינה, מקיבוץ דן ועד מצפה ים המלח, מהבקעה ועד לבית קמה. אני מגיעה להרצאה ביישוב שלכם, כחלק מאירועי התרבות ביישוב, הרצאה לרגל אירוע מיוחד, הרצאה ליום האישה. << תגובות הקהל הרצאות לארגונים מחפשים הרצאות לארגון שלכם ? מארגנים כנס ? חוגגים אירוע לארגון?מחפשים להעצים את העובדים בארגון שלכם ? להוכיח להם שניתן להתגבר על כל אתגר ? כל מכשול ? עשרות ארגונים ומוסדות ממשלתיים כבר ראו את ברוך שעשני אישה. << תגובות הקהל הרצאות לבתי ספר הרצאות לבתי ספר, ההרצאות המרתקות ביותר עבורי. אני עומדת מולם, תיכוניסטים בגילאי 16 עד 18, מדברת איתם על הכלה, על קבלת האחר, על העצמה אישית, על התגברות על קשיים ומכשולים, אני נוגעת בנקודות הרגישות ביותר בהתמודדות היומיומית שלהם בחברה, מדברת על האחר הוא אני והם כל כך סקרנים, שואלים שאלות, מייצרים שיח ממש כמו מבוגרים. תיכון בליך, אורט, קציני ים, בית ספר כלנית ועוד רבים... << תגובות הקהל הזמינו כעת את ההרצאה ברוך שעשני אשה אני עומדת מול קהל עם ההופעה שלי ברוך שעשני אישה ותוך כדי שאני מספרת, מציגה, מקריאה, מצחיקה.... אני סורקת את הקהל שלי. חשה אותו, רואה אותו צוחק ואז בוכה ואז צוחק שוב. מרגישה את האנרגיה שאני מעבירה לו, את הכח שהוא מקבל, את ההעצמה, את ההכלה. אני בוחרת להצחיק אותו, מתוך הבנה שכך הכי קל לגעת בו. להעביר לו מסר. אני משתפת אותו בתובנות שלי. באתגרים הרבים כל כך שעברתי. ילדות קשה, תאונת דרכים קשה, פציעה בצבא, קריסה כלכלית, תהליך לשינוי מין, פרידה כואבת.... בכל פעם שהיה כל כך פשוט ומובן לבחור בהתרסקות ואני בחרתי בחיים, בצמיחה, באושר. והם ניגשים אלי בסוף ההרצאה, מחבקים, מנשקים ואני מרגישה שחלקם רוצים לקבל עוד כח, עוד אנרגיה. ואני נותנת באהבה גדולה. מלווה את חלקם תקופה ארוכה אחרי ההרצאה. סוד כוחה של ההרצאה שלי ברוך שעשני אישה אינו בהעברת סיפור חיי, הצגת עוד סיפור של תהליך לשינוי מין, הצצה לחיים סוערים.... היא נותנת כח לאנשים. ללא קשר לנטייה המינית שלהם או לבעיות ולאתגרים שהם חווים. היא נוגעת בהם, היא מזכירה להם שהבחירה להיות לבד היא שלנו. הבחירה להיות עצובים היא שלנו, הבחירה להרס עצמי היא שלנו, הבחירה להיות מאוכזבים היא שלנו. חייכו. תאהבו. שירו. החיים יפים. ​ הזמינו כעת את ההרצאה ברוך שעשני אישה עמית, אני מבקשת להודות לך על שנטלת חלק ביום ההערכות של סגל ביה"ס לקציני ים עכו. נחשפנו להרצאה מרתקת " " על המסע האישי והמטלטל , שעברת, יחד עם משפחתך, שבמרכזו עמד השינוי המגדרי שהפך אותך לאישה, אמא ורעיה. שיתפת אותנו בגילוי לב מעורר הערכה רבה והכנסת אותנו לנפתולי נפשך, בלי כחל וסרק. היכולת הורבלית המדהימה שלך והכישרון לספר את הסיפור, אגב תיבולו בהומור שנון, הותירו אותנו קשובים ומסוקרנים עד תום. הבלטת בהרצאה את הפן האנושי, הערכי והחינוכי בתהליך זה, ונתת לנו הצצה להתבונן פנימה על מה שעבר עליך... הקדשת מקום נכבד במפגש לשאלות, עודדת שיח פתוח, נתת תחושה נינוחה ולא הבטת בשעון , גם כשההרצאה חרגה מגבולות הזמן שהוקצב לה... אני משוכנעת, שאנו כאנשי חינוך, קיבלנו ממך היום את המסר החשוב של מלאכת החינוך "כי אדם הוא אדם באשר הוא אדם" ללא קשר למגדרו, צבעו, מראהו, מוצאו וכו, וכי עלינו לנהוג בפתיחות ובסובלנות כלפי כל אחד ואחת . פעילותך הציבורית למימוש ערכים אלה היא בבחינת "נאה דורשת נאה מקיימת". אני מאחלת לך , בשמי ובשם סגל ביה"ס, המשך פעילות ענפה ומוצלחת, שנה טובה ומבורכת בכל מכל. ברוך שעשני אשה צפייה בסרטון פייסבוק טוויטר פינטרסט טאמבלר העתקת הקישור להטמעת הסרטון הקישור הועתק

  View All

© כל הזכויות שמורות לעמית צוק